Cellulit a cellulitis – pewnie oba te pojęcia obiły ci się o uszy. Czy wiesz jednak, czym się różnią? A może do tej pory uważałaś, że opisują to samo schorzenie – popularny u kobiet efekt „skórki pomarańczowej” na skórze? To błąd, cellulit i cellulitis dotyczą dwóch różnych przypadłości. Jedna z nich jest jedynie defektem kosmetycznym, a druga może być groźną dla życia chorobą. Dowiedz się, co jest twoim problemem – cellulit czy cellulitis.
Cellulit a cellulitis – czemu je mylimy?
Nic dziwnego, że mylimy pojęcia cellulit i cellulitis, w końcu ich pisownia i brzmienie są bardzo do siebie zbliżone. Pochodzenie tych nazw jest jednak odmienne – słowo „cellulit” pochodzi od francuskiego cellulite, natomiast „cellulitis” – z łaciny, jak większość nazw jednostek chorobowych.
Cellulit a cellulitis – czym są?
Na pewno zastanawiasz się, czym różni się cellulit od cellulitisu? Przede wszystkim warto wspomnieć, co je łączy – otóż oba pojęcia opisują stan naszej skóry. Cellulit jest jednak jedynie defektem kosmetycznym, zmianą w wyglądzie skóry. Cellulitis natomiast jest jednostką chorobową, która również charakteryzuje się zmianą wyglądu skóry, przy czym zmiana ta ma inny charakter niż w przypadku cellulitu i jest objawem głębszego problemu.
Przeczytaj artykuł na temat jak pozbyć się cellulitu!
W przypadku cellulitu występują nieestetyczne, nierównomierne zgrubienia i fałdki, które mają charakter jedynie powierzchniowy. Deformacja skóry jest w tym przypadku spowodowana nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej pod skórą oraz występowaniem obrzęków tkanki podskórnej i zmian w jej mikrokrążeniu. Cellulitis jest natomiast chorobą, w przebiegu której występuje stan zapalny skóry i głębszych warstwy – tkanki podskórnej.
Cellulit a cellulitis – objawy
Jakie objawy daje cellulit, a jakie cellulitis? Objawy cellulitu zna pewnie większość z nas, ponieważ występują u 80% populacji kobiet. Pojawiają się przede wszystkim na udach, biodrach, ramionach czy pośladkach, chociaż mogą dotknąć także twarzy.
Co do nich zaliczamy?
- zmniejszenie elastyczności skóry;
- bladość cery;
- popularny efekt tzw. „skórki pomarańczowej” – nierówna, pofałdowana skóra z widocznymi grudkami;
- uczucie ciężkości i napięcia nóg – może występować także niewielki ból;
- mrowienie lub skurcze.
Jakie objawy daje cellulitis?
Są one na pewno poważniejsze, najczęściej dotyczą nóg lub twarzy, a zaliczamy do nich:
- zaczerwienienie skóry;
- ból i tkliwość;
- obrzęk i zwiększenie ciepłoty skóry w jego miejscu;
- pęcherze lub wybroczyny;
- czerwona linia biegnąca do węzłów chłonnych;
- objawy ogólne – pojawiają się, gdy stan zapalny rozprzestrzeni się poza skórę, i obejmują m.in. gorączkę, dreszcze, bóle głowy, a nawet sepsę.
Cellulit a cellulitis – różnice
Cellulit a cellulitis – różnią się nie tylko kilkoma literkami w nazwie i objawami, ale przede wszystkim przyczyną. W przypadku cellulitu przyczyny są błahe – brak ruchu, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta czy nadmierny stres. Cellulitis jest natomiast spowodowany zakażeniem bakteryjnym, zwykle gronkowcem złocistym. Zakażenie następuje przez uszkodzenie skóry – po operacjach, zabiegach, wykonaniu tatuażu – ale też nawet po ukąszeniu owada, zadrapaniu czy poparzeniu lub w efekcie przebiegu stanów zapalnych skóry takich, jak łuszczyca, grzybica czy egzema.
Cellulit a cellulitis – jak z nimi walczyć?
Strategia walki z cellulitem i cellulitisem jest zgoła różna. Z cellulitem możesz spróbować rozprawić się sama w domu, przede wszystkim zmieniając swoje nawyki, a także stosując kremy, balsamy i ewentualnie tabletki antycellulitowe. Możesz również wykonywać specjalne ćwiczenia i masaże. W salonie kosmetycznym mogą ci również zostać zaproponowane zabiegi typu liposukcja czy mezoterapia.
Jeśli podejrzewasz u siebie cellulitis – powinnaś bezwzględnie udać się do specjalisty. Lekarz zleci wszystkie niezbędne badania i w razie potwierdzenia diagnozy, przepisze odpowiedni antybiotyk. Jeśli cellulitis dotyczy nogi, należy utrzymywać ją w pozycji uniesionej.
Bibliografia
1. Foster, Helen, Tschüss Cellulite!: Der 6-Wochen-Plan mit 7 Methoden. Edition XXL, 2008
2. Black Ashley, Cellulite Myth Daily Companion Guide. Permuted Press, 20193.
C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006