Cellulit, a cellulitis.
Cellulit

Cellulit a cellulitis – czy to jest to samo?

Cellulit a cellulitis – pewnie oba te pojęcia obiły ci się o uszy. Czy wiesz jednak, czym się różnią? A może do tej pory uważałaś, że opisują to samo schorzenie – popularny u kobiet efekt „skórki pomarańczowej” na skórze? To błąd, cellulit i cellulitis dotyczą dwóch różnych przypadłości. Jedna z nich jest jedynie defektem kosmetycznym, a druga może być groźną dla życia chorobą. Dowiedz się, co jest twoim problemem – cellulit czy cellulitis.

Cellulit a cellulitis – czemu je mylimy?Cellulit.

Nic dziwnego, że mylimy pojęcia cellulit i cellulitis, w końcu ich pisownia i brzmienie są bardzo do siebie zbliżone. Pochodzenie tych nazw jest jednak odmienne – słowo „cellulit” pochodzi od francuskiego cellulite, natomiast „cellulitis” – z łaciny, jak większość nazw jednostek chorobowych.

Cellulit a cellulitis – czym są?

Na pewno zastanawiasz się, czym różni się cellulit od cellulitisu? Przede wszystkim warto wspomnieć, co je łączy – otóż oba pojęcia opisują stan naszej skóry. Cellulit jest jednak jedynie defektem kosmetycznym, zmianą w wyglądzie skóry. Cellulitis natomiast jest jednostką chorobową, która również charakteryzuje się zmianą wyglądu skóry, przy czym zmiana ta ma inny charakter niż w przypadku cellulitu i jest objawem głębszego problemu.

Przeczytaj artykuł na temat jak pozbyć się cellulitu!

W przypadku cellulitu występują nieestetyczne, nierównomierne zgrubienia i fałdki, które mają charakter jedynie powierzchniowy. Deformacja skóry jest w tym przypadku spowodowana nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej pod skórą oraz występowaniem obrzęków tkanki podskórnej i zmian w jej mikrokrążeniu. Cellulitis jest natomiast chorobą, w przebiegu której występuje stan zapalny skóry i głębszych warstwy – tkanki podskórnej.

Cellulit a cellulitis – objawy

Jakie objawy daje cellulit, a jakie cellulitis? Objawy cellulitu zna pewnie większość z nas, ponieważ występują u 80% populacji kobiet. Pojawiają się przede wszystkim na udach, biodrach, ramionach czy pośladkach, chociaż mogą dotknąć także twarzy.


Co do nich zaliczamy?

 • zmniejszenie elastyczności skóry;
 • bladość cery;
 • popularny efekt tzw. „skórki pomarańczowej” – nierówna, pofałdowana skóra z widocznymi grudkami;
 • uczucie ciężkości i napięcia nóg – może występować także niewielki ból;
 • mrowienie lub skurcze.

Jakie objawy daje cellulitis?
Są one na pewno poważniejsze, najczęściej dotyczą nóg lub twarzy, a zaliczamy do nich:

 • zaczerwienienie skóry;
 • ból i tkliwość;
 • obrzęk i zwiększenie ciepłoty skóry w jego miejscu;
 • pęcherze lub wybroczyny;
 • czerwona linia biegnąca do węzłów chłonnych;
 • objawy ogólne – pojawiają się, gdy stan zapalny rozprzestrzeni się poza skórę, i obejmują m.in. gorączkę, dreszcze, bóle głowy, a nawet sepsę.

Cellulit a cellulitis – różnice

Cellulit a cellulitis – różnią się nie tylko kilkoma literkami w nazwie i objawami, ale przede wszystkim przyczyną. W przypadku cellulitu przyczyny są błahe – brak ruchu, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta czy nadmierny stres. Cellulitis jest natomiast spowodowany zakażeniem bakteryjnym, zwykle gronkowcem złocistym. Zakażenie następuje przez uszkodzenie skóry – po operacjach, zabiegach, wykonaniu tatuażu – ale też nawet po ukąszeniu owada, zadrapaniu czy poparzeniu lub w efekcie przebiegu stanów zapalnych skóry takich, jak łuszczyca, grzybica czy egzema.

Róznica między cellulitem, a cellulitisem.

Cellulit a cellulitis – jak z nimi walczyć?

Strategia walki z cellulitem i cellulitisem jest zgoła różna. Z cellulitem możesz spróbować rozprawić się sama w domu, przede wszystkim zmieniając swoje nawyki, a także stosując kremy, balsamy i ewentualnie tabletki antycellulitowe. Możesz również wykonywać specjalne ćwiczenia i masaże. W salonie kosmetycznym mogą ci również zostać zaproponowane zabiegi typu liposukcja czy mezoterapia.

Jeśli podejrzewasz u siebie cellulitis – powinnaś bezwzględnie udać się do specjalisty. Lekarz zleci wszystkie niezbędne badania i w razie potwierdzenia diagnozy, przepisze odpowiedni antybiotyk. Jeśli cellulitis dotyczy nogi, należy utrzymywać ją w pozycji uniesionej.


Bibliografia

1. Foster, Helen, Tschüss Cellulite!: Der 6-Wochen-Plan mit 7 Methoden. Edition XXL, 2008
2. Black Ashley, Cellulite Myth Daily Companion Guide. Permuted Press, 20193.
C. Rona, M. Carrera, E. Berardesca, Testing anticellulite products, International Journal of Cosmetic Science, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code