Cellulit wodny.
Cellulit

Cellulit wodny – dowiedz się więcej!

Cellulit wodny uważany jest za jedną z przypadłości XXI wieku. Jeśli więc pracujesz za biurkiem, nosisz wysokie obcasy i zauważyłaś na swoim ciele podskórne grudki – to może być właśnie on. Cellulit wodny dotyka większości z nas. Nazywany inaczej cellulitem twardym, może tworzyć się na skutek różnych czynników. Na nasze szczęście jest o wiele prostszy w zwalczeniu od cellulitu miękkiego – tłuszczowego. Jak sobie z nim radzić? Dlaczego powstaje? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Cellulit wodny – co to takiego?Usuń cellulit wodny.

Cellulit wodny jest, uważanym przez wielu za nieestetyczny, defektem natury kosmetyczno-medycznej tkanki podskórnej. Dotyka w większości młodych osób, zazwyczaj przed 25 rokiem życia. Paradoksalnie pojawia się nawet u ludzi prowadzących aktywny tryb życia, wysportowanych i nie mających problemów z wahaniem się wagi.

Cellulit wodny – jak rozpoznać objawy?

Cellulit wodny rozpoznać można głównie na pośladkach i udach. Żeby móc go zwalczyć, musimy wiedzieć, z czym mamy do czynienia.

Zastanówmy się więc jak rozpoznać cellulit wodny:


  • Skóra sprawia wrażenie pofałdowanej.
  • Widoczne są nierównomiernie rozłożone skupiska grudek pod skórą, które mogą być bolesne przy dotyku.
  • Skóra jest opuchnięta.

Opuchlizna może pojawić się nie tylko na udach i pośladkach, ale także na brzuchu, łydkach i udach.

Cellulit wodny – przyczyny powstawania

Przyczyny cellulitu wodnego mogą być różne, ale istnieje kilka określonych kryteriów, przez które powstaje on najczęściej. Należą do nich:


  • Siedzący tryb życia.
  • Jedzenie o nieregularnych porach.
  • Częste noszenie szpilek, szczególnie, gdy są one odrobinę za ciasne lub zbyt obcisłych ubrań – utrudnia to odpływ wody z tkanek.
  • Dieta obfitująca w sól, która wzmaga zatrzymywanie wody w organiźmie.
  • Niewielka aktywność fizyczna, która sprawia, że drenaż wody do tkanek jest zmniejszony.
  • Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
  • Spożywanie mocno przetworzonych produktów spożywczych, zawierających w sobie wiele konserwantów, które sprzyjają gromadzeniu się toksyn.
  • Choroby nerek.
  • Predyspozycje genetyczne.
  • Długotrwały stres.

Cellulit wodny może się też nasilić przed miesiączką.

Cellulit wodny a tabletki – czy warto jest je przyjmować?

Tabletki na cellulit wodny są popularnym rozwiązaniem problemu. Łatwa dostępność, niska cena i obietnice szybkiego efektu sprawiają, że wiele kobiet wybiera ten sposób na walkę z cellulitem wodnym. Zawierają zazwyczaj opuncję figową i mniszka pospolitego, które mają działanie moczopędne.

Do tego często w składzie znajdziemy wyciąg z pokrzywy – wspomagający eliminacje wody z organizmu, kwas hialuronowy – wiążący wodę w komórkach naskórka, a przez to nawilżający i napinający oraz algi morskie, zawierające minerały witaminy i aminokwasy. Należy jednak pamiętać, że choć efekty mogą przyjść szybko, to równie prędko mogą zniknąć po zaprzestaniu kuracji. Pomogą w walce ze skutkami, ale nie zlikwidują przyczyn powstawania cellulitu wodnego. Na dłuższą metę mogą być więc nieskuteczne.

Cellulit wodny na udach.

Cellulit wodny – jak z nim walczyć?

Walkę z cellulitem wodnym powinno rozpocząć się od pozbycia się nadmiaru wody z organizmu. Aby ją zlikwidować, najlepiej zacząć jest od zwiększenia ilości ruchu. Dobrze jest wdrożyć do swojego życia aktywność fizyczną, ćwiczenia – zwłaszcza skupione na pośladkach i górnych partiach nóg, uprawiać sporty wodne.

Konieczne jest też ograniczenie spożycia soli. Oprócz tego, skorzystać można też z ogromnej oferty zabiegów antycellulitowych takich jak masaż bańkami chińskimi, masaż suchą szczotką, drenaż limfatyczny czy też z mezoterapii.

Cellulit wodny a dieta

Cellulit wodny można zwalczyć dietą. Odgrywa to znaczącą rolę, ponieważ często to właśnie ona, źle dobrana, stoi za jego pojawieniem się.

Jeśli pragniesz pozbyć się skórki pomarańczowej i zapobiec jej odnawianiu się w przyszłości, powinieneś:


  • Znacząco ograniczyć spożywanie soli i produktów zawierających dużo konserwantów.
  • Ograniczyć spożywanie tłuszczów i węglowodanów.
  • Zwiększyć ilość spożywanego błonnika, np. otręb, owsianki, pieczywa żytniego, ale także witamin z grupy A, E i C oraz antyutleniaczy.
  • Wykluczyć całkowicie z diety kawę, alkohol oraz słodycze.
  • Włączyć do posiłków szczególnie jagody, czarne porzeczki, pomarańcze, grejpfruty i cytryny, ale także inne warzywa i owoce.
  • Zwiększyć spożycie produktów bogatych w cynk, takich jak owoce morza.
  • Pić w ciągu dnia zieloną herbatę lub matche.
  • Tłuszcze zwierzęce zamienić na tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Sprawdź jak działa olejek grejpfrutowy na cellulit: zwyciezyc-cellulit.pl/olejek-grejpfrutowy-na-cellulit-jak-to-dziala/

Warto też zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ wpływają one niekorzystnie nie tylko na cały organizm, ale także na proces walki z cellulitem wodnym.

Cellulit wodny a poprawa krążenia

Cellulit wodny i walka z nim ma wiele wspólnego z poprawą krążenia. Skuteczna poprawa nieprawidłowo funkcjonującego układu krążenia pozwoli na przywrócenie prawidłowego przepływu krwii i limfy, co poskutkuje zmniejszeniem się cellulitu. Może do tego celu posłużyć ruch i ćwiczenia fizyczne, ale także stosowanie odpowiednich ziół.

W przypadku układu krążenia najczęściej polecany jest głóg, który będzie działał profilaktycznie, ale stanowi też dobre uzupełnienie innych metod walki z cellulitem wodnym. Ponadto można zastosować hydromasaż, który dotleni organizm. Warto także nauczyć się radzić sobie ze stresem, który – gdy jest długotrwały – ma znamienne skutki dla naszego organizmu, co może również objawić się pojawieniem cellulitu wodnego.


Bibliografia

1. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
2. Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Hygeia Public Health, 2014
3. Ashley Black, Mit cellulitu: to nie tłuszcz, to powięzi : skuteczna eliminacja powszechnego problemu. Podręcznik akademicki, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code