Å»el na cellulit wygÅ‚adza, wzmacnia, odżywia i wysmukla. JeÅ›li zdecydujemy siÄ™ na caÅ‚kowicie naturalny produkt, mamy gwarancjÄ™ nie tylko skutecznoÅ›ci, ale i bezpieczeÅ„stwa. SkÅ‚adniki pochodzÄ…ce z natury sÄ… przyjazne skórze i organizmowi. W przeciwieÅ„stwie do chemicznych substancji tj. np. silikony czy formalin, które mogÄ… wywoÅ‚ać alergie lub rozwój komórek nowotworowych. Jakich nazw szukać na etykietach żelów? Kiedy zacząć używać kosmetyków antycellulitowych? I czy samo ich dziaÅ‚anie wystarczy by raz na zawsze pozbyć siÄ™ „pomaraÅ„czowej skórki”?
Å»el antycellulitowy – natura zamiast chemii
Żel antycellulitowy stworzony z tego, co naturalne, powinien uwzględniać:
- Kwas askorbinowy – popularna „witamina C” walczy z wolnymi rodnikami. Obecne w organizmie przyspieszajÄ… procesy starzenia, dlatego tak ważne jest dostarczanie skórze antyoksydantów, które je likwidujÄ….
- MiÅ‚orzÄ…b japoÅ„ski – podobnie jak kwas askorbinowy – atakuje antyoksydantami i wpÅ‚ywa na zachowanie mÅ‚odego, atrakcyjnego wyglÄ…du.
- WyciÄ…gi z liÅ›ci yerba mate – majÄ… w sobie dużo antyoksydantów i poprawiajÄ… przepÅ‚yw krwi.
- KofeinÄ™ – natychmiastowo nawilża, redukuje tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ… i usuwa toksyczne substancje.
- WyciÄ…g z guarany – przyspiesza nawilżenie, lipolizÄ™ i usuwanie toksyn przez kofeinÄ™.
- WyciÄ…g z gÅ‚ogu – stymuluje proces rozpadu tÅ‚uszczu.
- Ekstrakt z bluszczu pospolitego – regeneruje skórÄ™ m.in. poprzez zawartość kwasu kawowego i saponin.
- Skrzyp polny – saponiny sÄ… obecnie również w skrzypie. Posiada on też flawonoidy i krzem, które odżywiajÄ… w widoczny sposób.
- Kolagen i kwas hialuronowy – elastyczna, wygÅ‚adzona i bardzo miÄ™kka skóra to też ich zasÅ‚uga. Kolagen wraz z kwasem hialuronowym jeÅ›li nie wystÄ™pujÄ… w naturalnej postaci, mogÄ… być uwalniane np. w obecnoÅ›ci wÄ…krotki azjatyckiej w skÅ‚adzie żelu.
- Ekstrakt z bylicy bożego drzewka – żel na cellulit musi zadbać o naturalne pH skóry – wyciÄ…g z bylicy boże drzewko tonizuje jÄ….
- Ekstrakty z czarnego bzu i z kasztanowca – usuwajÄ… nadmiar wody z organizmu.
- Ekstrakt z ruszczyka kolczastego – wzmacnia naczynia wÅ‚osowate, dziaÅ‚a przeciwzapalnie i przeciwobrzÄ™kowo.
- Mentol – ochÅ‚adza, dziÄ™ki czemu poprawia krążenie krwi. Przyczynia siÄ™ też do lepszego wchÅ‚aniania pozostaÅ‚ych substancji.
- WyciÄ…gi z liÅ›ci yerba mate – majÄ… w sobie dużo antyoksydantów
- L-karnityna – poprawia przepÅ‚yw limfy i swobodnie transportuje kwasy tÅ‚uszczowe do komórek. DziÄ™ki temu nastÄ™puje przyspieszenie metabolizmu.
- WyciÄ…gi z alg laminaria i fucus – dziÄ™ki obecnoÅ›ci jodu pomaga w redukcji komórek tÅ‚uszczowych.
Tylko naturalne skÅ‚adniki zawiera krem antycellulitowy Vialise – bezwzglÄ™dnie walczy z pomaraÅ„czowÄ… skórkÄ… dziÄ™ki naturalnym ekstraktom.
Czego żel na cellulit nie powinien mieć? Jakich składników unikać? I dlaczego?
Żel na cellulit nie powinien mieć niżej wymienionych składników, które źle wpływają na nasz organizm Są to:
- PEGi (glikole polietylenowe) i PPGi (glikole polipropylenowe) – wytwarzane sztucznie i stosowane po to, by żel mógÅ‚ siÄ™ lepiej rozsmarowywać. W rzeczywistoÅ›ci nie sÄ… do tego potrzebne, ponieważ rozwój naturalnej pielÄ™gnacji też to zapewnia. Przy dÅ‚uższym stosowaniu mogÄ… przyczynić siÄ™ do utraty odpornoÅ›ci naskórka. W konsekwencji wywoÅ‚ajÄ… czÄ™ste podrażnienia, zaczerwieniania lub swÄ™dzenia.
- Formalin i aluminium – wywoÅ‚ujÄ… stany zapalne, a współczesne wyniki badaÅ„ skÅ‚aniajÄ… siÄ™ do twierdzenia, że sÄ… to substancje rakotwórcze.
- Silikony – nie uwalniajÄ… żadnych odżywczych substancji. Skóra nie może ich też swobodnie wydalić.
- SLSy oraz SLESy – podrażniajÄ…, wysuszajÄ… i niestety zaburzajÄ… wydzielanie potu.
- Talk – zatyka pory.
- Alkohol – po użyciu żelu antycellulitowego na bazie alkoholu każda z kobiet musiaÅ‚aby siÄ™gnąć dodatkowo po żel lub krem nawilżajÄ…cy. Alkohol wysusza skórÄ™.
- Parabeny – to po prostu konserwanty, które podobnie jak PEGi i PPGi alergizujÄ… i mogÄ… wywoÅ‚ywać stany zapalne.
Å»el przeciw cellulitowi – czy każdy może stosować?
Å»el przeciw cellulitowi jeÅ›li jest stworzony z naturalnych skÅ‚adników, może być stosowany w każdym wieku. Już u nastolatek pojawiajÄ… siÄ™ pierwsze grudki i jest to sygnaÅ‚ do podjÄ™cia kuracji. Im dÅ‚użej zwlekamy, tym bardziej proces powstania cellulitu może stać siÄ™ nieodwracalny. W czasie smarowania żelu na miejsca pokryte cellulitem warto zrobić delikatny masaż skóry – polega on na uciskaniu mięśnia, tak, żeby pobudzić krążenie. Lepsze krążenie i szybszy rozpad komórek tÅ‚uszczowych może też nastÄ…pić dziÄ™ki użyciu szorstkiej rÄ™kawicy lub szorstkiej strony gÄ…bki.
Taki masaż można wykonać pod prysznicem albo w czasie kąpieli w wannie. Żel na cellulit nakładamy zawsze na czyste ciało.
Jeśli uważamy, że stopień zaawansowania naszego cellulitu jest dosyć duży, ale nie wymaga jeszcze laserowych zabiegów w klinice medycyny estetycznej, możemy skorzystać z zakupu specjalnych masażerów. Na rynku dostępne są różne rodzaje, w zależności od wielkości obszaru, który trzeba wyleczyć. Najprostsze, manualne masażery wykonane z plastiku lub drewna kosztują ok. 15 złotych. Najbardziej zaawansowane masażery elektryczne mają natomiast cenę kilkuset złotych. Popularnym domowym zabiegiem jest też stosowanie tradycyjnych baniek chińskich. Warto jednak pamiętać, że po wykonaniu każdego z tych masażów, trzeba nałożyć naturalny żel antycellulitowy i zrelaksować skórę.
Poza naturalnÄ… pielÄ™gnacjÄ… i masażami ciaÅ‚a warto zwrócić uwagÄ™ na zdrowy styl życia. To wÅ‚aÅ›nie te wszystkie skÅ‚adowe podnoszÄ… skuteczność redukcji cellulitu i jednoczesnego zapobiegania nowym warstwom. Zbilansowana dieta – bogata w warzywa, owoce i wÄ™glowodany zÅ‚ożone jest podstawÄ…. JeÅ›li chcemy zachować dobrÄ… kondycjÄ™ ciaÅ‚a, unikajmy sÅ‚odyczy, fast foodów, sÅ‚odkich napojów i mÄ…ki pszennej. Å»el na cellulit pomoże też wtedy, jeÅ›li regularnie bÄ™dziemy ćwiczyć lub biegać. Przysiady, brzuszki, krÄ™cenie hula hop oraz inne elementy gimnastyki korygujÄ… cellulit na udach, poÅ›ladkach i brzuchu. Bieganie wraz z pÅ‚ywaniem pomaga szybko spalić tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ…, co w przypadku cellulitu wynikajÄ…cego z otyÅ‚oÅ›ci, jest bardzo wskazane. Nawet jeÅ›li nie przepadamy za intensywnymi wysiÅ‚kami i sportem, regularne wyjÅ›cia na półgodzinny spacer mogÄ… pomóc w zwalczaniu cellulitu. Najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja – zarówno w aplikowaniu żelu, jak i w diecie czy codziennej aktywnoÅ›ci fizycznej.
Bibliografia
1. Ewa Kosowicz, Dieta antycellulitowa, 2015
2. Leleń K. Slimming and Anti-Cellulite Cosmetics – Possibilities and Limitations, 2009
3. Arct J, Pytkowska K, Kawalec S. Substancje przeciwcellulitowe, 2014
nie mam zielonego pojęcia kto wierzy w te wszystkie żele na cellulit. Wszystko to chemia blee. Taki naturalny krem na cellulit jest mega trudno znaleźć
Racja z tych naturalnych żeli na cellulit to znalazÅ‚am tylko ten sinial, który sprawdza siÄ™ caÅ‚kiem, caÅ‚kiem 🙂 – nie narzekam.
Wiele osób mi mówi, że żel na cellulit nie działa. Zacznijmy od tego, że pewnie nie stosują go regularnie co bardzo negatywnie wpływa na jego skuteczność.. W dodatku stosowanie samego żelu na cellulit nie da tak dobrych efektów jak połączenie go z ćwiczeniami i zdrową dietą.
u mnie ćwiczenia na cellulit nic nie dały. Pierw zabieg na cellulit w Clinica Cosmetologica w Gdańsku przy użyciu lasera. Następnie po serii zabiegów smarowanie ciała żelem na cellulit. Dopiero takie kombo mi zaczęło pomagać, a niestety jest to powodem tego, że w moim przypadku cellulit jest genetyczny..